Czwartek13.06.24
Imieniny:Lucjana, Antoniego
Biuletyn Informacji PublicznejXIV Dożynki Gminno-Parafialne Wieczfnia Kościelna 2017

10 września 2017 roku w Wieczfni Kościelnej już po raz XIV odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęto Mszą Świętą w Kościele Parafialnym w Wieczfni Kościelnej. Tam po poświęceniu wieńców żniwnych i chleba dożynkowego w procesji udano się do kościoła, aby kontynuować liturgię, której przewodził Ksiądz Prałat Marek Jarosz – Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku. Następnie korowód dożynkowy prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą w Wieczfni Kościelnej udał się w kierunku Szkoły Podstawowej, gdzie rozpoczął się festyn dożynkowy. Po prezentacji 14 wieńców dożynkowych zebranych gości powitał Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Pan Jan Warecki. Podtrzymując tradycję przodków odbył się również obrzęd dzielenia się chlebem. Chleb z tegorocznych zbiorów na ręce gospodarza Pana Jana Wareckiego przekazali  starostowie dożynek Państwo Sylwia i Krzysztof Jabłonowscy z Załęża. W dalszej części uroczystości Wójt Gminy w asyście Senatora RP Pana Jana Marii Jackowskiego oraz Starosty Mławskiego Pana Włodzimierza Wojnarowskiego wręczyli odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”. Uhonorowani zostali: Sławomir Borkowski, Marek Kołakowski, Kazimierz Płoski, Wiesław Napiórkowski i Wiesław Płoski.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsza na dożynkowej scenie zaprezentowała się Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Tomasza Wesołowskiego. Muzycy zebrali gromkie brawa wśród publiczności odwdzięczając się bisem. Tuż po nich wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Zbrucz” z Tarnopola na Ukrainie. Grupa artystów zaprezentowała przepiękne tańce, a także śpiew utworów ukraińskiego folkloru ludowego. W kolejnej odsłonie swoje talenty wokalno-taneczne oraz recytatorskie prezentowali uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy. Na scenie nie zabrakło również członków Koła Emerytów i Rencistów w Wieczfni Kościelnej, którym akompaniował Pan Paweł Stawiński. Po ich występie na scenie królowała już tylko muzyka disco. Pierwszy zagrał zespół Angel. Zaraz po nim gwiazda wieczoru – zespół Loverboy, który zagrał swoje największe hity. Do północy zgromadzona publiczność bawiła się z zespołem Everest.

Jak zwykle dużo emocji wzbudziła loteria fantowa. Wszyscy z uwagą wpatrywali się w swoje losy, aby sprawdzić czy to ich numer okazał się wygrany. Ostra rywalizacja trwała także na boisku tartanowym, gdzie rozgrywany był Turniej Drużyn Sołeckich. Kulany, Kobiałki i Wieczfnia Kościelna musiały uznać wyższość drużyny z Załęża, która sięgnęła po zwycięstwo.

Licznie przybyli mieszkańcy i goście przechadzali się po stoiskach sołeckich i wystawienniczych. Można było degustować przepyszne ciasta, chleb ze smalcem i inne przysmaki. Bezpłatny poczęstunek przez cały czas trwania imprezy serwowały zakłady mięsne Peklimar z Uniszek-Cegielni. Chętnie oglądano wystawę maszyn rolniczych oraz wystawkę wykonaną przez myśliwych Koła Łowieckiego Kamera.