Poniedziałek15.07.24
Imieniny:Henryka, Włodzimierza, Dawida
Biuletyn Informacji PublicznejWidowisko Historyczne – VIII Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą 2015

Tegoroczna rekonstrukcja odbędzie się 29 sierpnia (sobota) od godz. 15.00 na przedpolach Mławy, w Uniszkach Zawadzkich, Gmina Wieczfnia Kościelna.

Widowisko historyczne Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą, organizowane jest przez Miasto Mława po raz ósmy. To jedno z największych w Europie widowisk z czasów II wojny, jedyne w Polsce odtworzone na bazie istniejących fortyfikacji – bunkrów z 1939 roku.

Wydarzenie przypomina walki jakie stoczyła 20 Dywizja Piechoty z przeważającymi siłami nieprzyjaciela w dniach 1 – 4 września 1939 roku w ramach bitwy granicznej na przedpolu Mławy, jest lekcją historii dla młodego pokolenia. Dopołudnia wiele atrakcji dla widzów, w tym pokaz czołgu TWARDY PT 91.

„Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą” odbywa się na rzeczywistym polu walki w Uniszkach Zawadzkich. W widowisku prezentuje się blisko 400 rekonstruktorów – żołnierzy w strojach i wyposażeniu z epoki oraz ludności cywilnej. Widzowie mogą zwiedzać pozycje i pole bitwy już kilka dni przed rekonstrukcją oglądając przygotowania, budowę pozycji i próby działań wojennych. Mławska rekonstrukcja jako jedyna w kraju przeprowadzona jest na oryginalnych fortyfikacjach. Dwugodzinne widowisko wzbogaca pokaz samolotów oraz widowiskowa pirotechnika.

W 2013 roku obchody rocznicy wybuchy II wojny światowej pod Pomnikiem Piechura oraz mławską rekonstrukcję na polu bitwy w Uniszkach swoją obecnością zaszczycił Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Więcej o rekonstrukcji oraz przygotowanych atrakcjach na stronie www.bitwa1939.mlawa.pl