Poniedziałek15.07.24
Imieniny:Henryka, Włodzimierza, Dawida
Biuletyn Informacji PublicznejUroczystości z okazji Święta Niepodległości w Windykach.

Dnia 09 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej w Windykach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Akademia przede wszystkim miała  przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech rozbiorów Polski, najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klasy V, VI i VII  recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły  zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność.

W drugiej części uroczystości nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy przez dyrektor szkoły Grażynę Chylińską i sołtysa Windyk Andrzeja Gębalę. Następnie Pan Jan Warecki, wójt gminy Wieczfnia Kościelna i Pan Mariusz Gębala, wójt elekt gminy Wieczfnia Kościelna posadzili dąb niepodległości. Przedstawiciele uczniów złożyli kwiaty pod  obeliskiem. Dzień ten  jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie  w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w  wolnej Polsce.

Uroczystość miała charakter lokalny. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele samorządu terytorialnego oraz mieszkańcy Windyk.

 

 

 

Opracował: Grażyna Chylińska – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Windykach