Czwartek13.06.24
Imieniny:Lucjana, Antoniego
Biuletyn Informacji PublicznejDożynki Diecezji Płockiej, XIII Dożynki Gminy Wieczfnia Kościelna

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Dożynek Diecezji Płockiej połączonych z XIII Dożynkami Gminy Wieczfnia Kościelna, które odbyły się 11 września 2016 r.

W tym roku mieliśmy zaszczyt być gospodarzami dożynek diecezji płockiej połączonych z XIII dożynkami gminy Wieczfnia Kościelna, które odbyły się 11 września 2016 r.  Korowód dożynkowy wyruszył sprzed kościoła parafialnego w kierunku Zespołu Szkół w Wieczfni Kościelnej. Orszak otworzyły orkiestry dęte, delegacje z 70 wieńcami dożynkowymi, starostowie z bochnem chleba, zaproszeni goście, uczestnicy uroczystości. Rozpoczęto od poświęcenia chleba dożynkowego i wieńców żniwnych. Mszy Świętej Dziękczynnej przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Piotr Libera.

– Chlebem i solą, ojców naszych naszym zwyczajem, z radością i wiarą w sercu, że gdzie biskup, tam Chrystus, witamy jak najserdeczniej Waszą Ekscelencję i wszystkich rolników na uroczystości Dziękczynienia – takimi słowami biskupa i przybyłych gości  powitali starostowie dożynek  Aldona i Tomasz Turowscy z Turowa.

– Kochani rolnicy i ogrodnicy, sadownicy i plantatorzy, pszczelarze i hodowcy, gospodarze i gospodynie z Wieczfni i całej Diecezji Płockiej, słuchacze i widzowie. Jak najserdeczniej witam was i pozdrawiam staropolskim: Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus! – zwrócił się do zgromadzonych pasterz diecezji.

Uroczystości uświetnił chór parafialny i orkiestry dęte z Wieczfni Kościelnej i Gruduska. Oficjalną część dożynek zakończył obrzęd dzielenia się chlebem.

Listy gratulacyjne na ręce Wójta Gminy Wieczfnia Kościelna złożyli:

Jan Maria Jackowski – Senator RP

Anna Ewa Cicholska – Poseł na Sejm RP

Robert Kołakowski – Poseł na Sejm RP

Marek Opioła – Poseł na Sejm RP

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego

Daniel Obajtek – Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Nieoficjalną część dożynek otworzył występ orkiestr dętych z Wieczfni Kościelnej i Gruduska. Muzycy zagrali pod batutą Artura Żuchowskiego zbierając gromkie brawa. Do konkursowych zmagań chętnie zgłaszały się zarówno panie jak i panowie. Kobiety rywalizowały w obieraniu i krojeniu ziemniaków na frytki, panowie kręcili hula hop. Prezentację szkół z terenu gminy Wieczfnia Kościelna otworzyli uczniowie szkoły podstawowej w Windykch. Tuż po ich występie  Pani Ewa Ruszkiewicz – Dyrektor Grupy Polmlek w towarzystwie Wójta Gminy Wieczfnia Kościelna Pana Jana Wareckiego wręczyła dostawcom z terenu gminy nagrody przyznane za długoletnią współpracę i wysokie osiągnięcia w produkcji mleka. W dalszej części programu wystąpili uczniowie Zespołu Szkół w Wieczfni Kościelnej. Wokalno – recytatorską część przeplatał pokaz tańca towarzyskiego. Mławski oddział KRUS w swoim namiocie przeprowadził konkurs o  bezpieczeństwie pracy w gospodarstwie. Ilość osób zgromadzonych pod sceną rosła z minuty na minutę. Wszystko za sprawą recitalu Haliny Frąckowiak, który rozpoczął się o godz. 16:00. Artystka zaśpiewała swoje największe przeboje, szybko nawiązując kontakt z widownią. W kolejnej odsłonie na scenie nie brakowało wesołych piosenek i barwnych strojów, a to za sprawą uczniów szkoły podstawowej w Uniszkach Zawadzkich. „Rudy rydz”, „Barka” i inne utwory w półgodzinnym występie zaśpiewali członkowie Koła Emerytów w Wieczfni Kościelnej. Ludowymi strojami i skoczną muzyką zgromadzoną widownię do zabawy porwał zespół folklorystyczny Polski Łan. Salwy śmiechu wywołały konkursy przeprowadzane przez członków zespołu: strzelanie z bata i wytrząsanie jajek. Z niecierpliwością czekano na rozpoczęcie losowania nagród w loterii fantowej. Z każdą nagrodą czekającą na nowego właściciela emocje stawały się coraz większe. Były pomruki smutku i okrzyki zadowolenia. Po loterii fantowej do północy na scenie królowała wyłącznie muzyka. Jako pierwszy zagrał zespół disco polo Imperium. Zabrzmiały takie utwory jak „Żółte tulipany”, czy „Wirują światła” oraz wiele, wiele innych. Dożynki zakończyła biesiada przy dźwiękach zespołu Everest, który porwał do tańca zgromadzonych uczestników.

Licznie przybyli na dożynki goście chętnie przechadzali się wśród stoisk wystawienniczych. Kosztowano ciast i innych przysmaków  przygotowanych przez mieszkańców sołectw. Do późnych godzin wieczornych bezpłatny poczęstunek serwowały zakłady mięsne Peklimar z Uniszek-Cegielni, strategiczny sponsor dożynek. Ze smakiem degustowano również grochówkę sporządzoną przez strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Mławie. Podziwiano wystawkę przygotowaną przez myśliwych z Koła Łowieckiego Kamera oraz maszyny rolnicze.