Poniedziałek15.07.24
Imieniny:Henryka, Włodzimierza, Dawida
Biuletyn Informacji PublicznejXVI Dożynki Gminno – Parafialne Wieczfnia Kościelna 2019

W ostatnią niedzielę na terenie Szkoły Podstawowej w Wieczfni Kościelnej odbyły się dożynki gminno - parafialne.

Rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną w Kościele Parafialnym w Wieczfni Kościelnej sprawowaną przez księdza kanonika Romana Bagińskiego – ekonoma diecezji płockiej wspólnie z proboszczami z Wieczfni Kościelnej i Grzebska. Z powodu deszczowej pogody poświęcenie wieńców żniwnych i chleba dożynkowego odbyło się  w kościele. Po zakończeniu mszy świętej korowód dożynkowy przemaszerował na teren szkoły podstawowej w Wieczfni Kościelnej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Część oficjalną rozpoczęto prezentacją 14 wieńców dożynkowych wykonanych  przez sołectwa: Chmielewko, Chmielewo Wielkie, Długokąty, Grzybowo, Grzybowo-Kapuśnik, Kuklin, Kulany, Pepłowo, Pogorzel, Uniszki Gumowskie, Uniszki Zawadzkie, Wieczfnia Kościelna, Windyki, Zakrzewo Wielkie.

Zebranych gości powitał Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Pan Mariusz Gębala. Podtrzymując tradycję przodków odbył się obrzęd dzielenia się chlebem, podczas którego starostowie dożynek Państwo Iwona i Adam Miecznikowscy, rolnicy z Długokąt, parafii Grzebsk przekazali na ręce gospodarza Pana Mariusza Gębali bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna. W dalszej części uroczystości Wójt Gminy w towarzystwie pana Roberta Kołakowskiego posła na sejm RP wręczyli odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”, które otrzymali rolnicy z naszej gminy: Bergolc Kazimierz – Wieczfnia Kościelna, Czaplicki Jerzy – Pogorzel, Jabłonowski Krzysztof – Chmielewko, Merchel Andrzej – Windyki, Rogala Stanisław – Chmielewo Wielkie, Sadowski Stanisław – Windyki.

Po części oficjalnej i uroczystościach obrzędowych organizatorzy zaplanowali bogaty program artystyczny. Część artystyczną rozpoczęły występy uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Uczniowie prezentowali układy taneczne oraz wokalne. Jako następny wystąpił Zespół Ludowy „Dąbkowiacy” wraz z Panią Emilią Miłoszewską, kierownikiem artystycznym, a zarazem akompaniatorem i dyrygentem. W dalszej części na scenie koncertowała Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Wieczfni Kościelnej pod batutą kapelmistrza Tomasza Wesołowskiego. Zaraz po niej na scenie zagrał gdyński zespół Mitra. Znane przyśpiewki do tańca zagrała Kapela Podwórkowa „Sami Swoi” z Uniszek Zawadzkich. Tuż po niej na scenie zaprezentował się zespół Bayera. Lider grupy, Radosław  Kudelski zachęcał widownię do wspólnego śpiewania oraz rozdawał wśród zgromadzonej publiczności płyty. Zwieńczeniem dożynkowej biesiady, która trwała do północy był występ zespołu Angel.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, gdzie do wygrania było wiele cennych nagród. Zgromadzona ze sprzedaży losów kwota przekazana zostanie na pomoc dla Jakuba Gajewskiego, mieszkańca gminy Wieczfnia Kościelna, który od urodzenia choruje na mózgowe porażenie dziecięce – czterokończynowe i przez cały czas wymaga stałej i intensywnej rehabilitacji.

Zarówno mieszkańcy jak i goście spacerowali wśród stoisk sołeckich i wystawienniczych. Można było posmakować chleba ze smalcem, przepysznych ciast oraz wielu innych przysmaków. Wielu chętnych czekało w kolejce, aby spróbować gulaszu z kaszą przygotowanego przez panie ze szkolnej stołówki. Bezpłatny poczęstunek przez cały czas trwania imprezy serwowały zakłady mięsne Peklimar z Uniszek-Cegielni. Chętnie oglądano wystawę maszyn rolniczych oraz odwiedzano stoisko przygotowane przez myśliwych Koła Łowieckiego Kamera. Dla dzieci przygotowano blok animacyjny w którym przeprowadzane były konkursy  i zabawy, teatr mega baniek mydlanych, zamykanie w bańce mydlanej, skręcanie balonów, chodzące maskotki, zabawy z chustą, malowanie twarzy i tatuaży.