Środa19.06.24
Imieniny:Gerwazego, Protazego
Biuletyn Informacji PublicznejXV Dożynki Gminno-Parafialne Wieczfnia Kościelna 2018

W tym roku obchodziliśmy mały jubileusz. To już XV raz, jak rolnicy z naszej gminy świętowali uroczystość Święta Plonów.

Dożynki Gminno-Parafialne, w tym roku już XV tradycyjnie rozpoczęto Mszą Świętą Dziękczynną w Kościele Parafialnym w Wieczfni Kościelnej. Liturgii przewodził ksiądz prałat Kazimierz Ziółkowski – dziekan dekanatu mławskiego zachodniego w asyście proboszczów z Wieczfni Kościelnej i Grzebska. Przed kościołem odbyło się poświęcenie wieńców i chleba dożynkowego oraz uroczysta procesja. Po zakończeniu mszy świętej korowód dożynkowy ustawił się do przemarszu na teren szkoły podstawowej w Wieczfni Kościelnej, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Orszak dożynkowy poprowadziła Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Wieczfni Kościelnej. Część oficjalną rozpoczęto prezentacją 12 wieńców żniwnych wykonanych  przez sołectwa: Bąki, Długokąty, Grzebsk, Grzybowo, Grzybowo-Kapuśnik, Kuklin, Kulany, Pepłowo, Uniszki-Cegielnia, Uniszki Gumowskie, Wieczfnia Kościelna, Windyki. Zebranych gości powitał Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Pan Jan Warecki. Kultywując tradycję przodków odbył się obrzęd dzielenia się chlebem, podczas którego starostowie dożynek Państwo Renata i Włodzimierz Szymańscy z Uniszek Gumowskich przekazali na ręce gospodarza Pana Jana Wareckiego bochen chleba upieczony z tegorocznego ziarna. W dalszej części uroczystości Wójt Gminy w towarzystwie pana Roberta Kołakowskiego posła na sejm RP oraz pana Macieja Wąsika sekretarza stanu kancelarii prezesa rady ministrów wręczyli odznaki „Zasłużony dla Rolnictwa”, które otrzymali rolnicy z naszej gminy: Chmielewski Marek, Kownacki Wojciech, Podowski Ireneusz, Sieński Tadeusz. Z rąk prezesa zarządu oddziału gminnego ZOSP RP pana Jana Wareckiego i prezesa zarządu oddziału powiatowego ZOSP RP pana Włodzimierza Wojnarowskiego medale otrzymali strażacy z jednostek z terenu gminy. Wręczono również nagrody w konkursie rysunkowym „Dożynki oczami dziecka”. Nagrodę główną, zestaw klocków lego otrzymała Lidia Lubacha z Grzybowa. Wyróżniono także Radosława Sodomę z Kuklina, który otrzymał bezpłatny bilet wstępu na całodzienny pobyt w wesołym miasteczku.

Część artystyczną festynu dożynkowego otworzyły występy uczniów szkół podstawowych z terenu gminy. Uczniowie zaprezentowali układy taneczno-rytmiczne, a także występy wokalne. Ich wejścia przeplatały konkursy na scenie do których nie brakowało chętnych. W dalszej części na scenie zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Tomasza Wesołowskiego. Publiczność nagrodziła muzyków brawami i zachęciła do bisowania. Tuż po nich wystąpiła Megitza czyli przesympatyczna Małgorzata Babiarz w towarzystwie muzyków. Do śpiewu i tańca widownię porwała Kapela Podwórkowa „Kumple z Zawad”. Po ich występie scenę zdominowała muzyka disco polo. Jako pierwszy zagrał zespół Angel. Zaraz po nim wywołany na scenę wbiegł Gesek, który zagrał swoje największe hity. Do ich odśpiewania włączyli się licznie zgromadzeni słuchacze. O godzinie 22:00 nad wieczfniańskim niebem rozbłysły fajerwerki. Tańce przy muzyce zespołu Angel trwały niemal do północy.

Jak co roku największe emocje towarzyszyły podczas loterii fantowej. Pieniądze uzyskane z zakupu losów zostaną przeznaczone na sfinansowanie operacji Zuzi, mieszkanki gminy Wieczfnia Kościelna, która  choruje na perlaka ucha lewego.

Zarówno mieszkańcy jak i goście spacerowali wśród stoisk sołeckich i wystawienniczych. Można było posmakować chleba ze smalcem, przepysznych ciast oraz wielu innych przysmaków. Kolejka chętnych czekała, aby spróbować bigosu przygotowanego przez panie ze szkolnej stołówki. Bezpłatny poczęstunek przez cały czas trwania imprezy serwowały zakłady mięsne Peklimar z Uniszek-Cegielni. Podczas dożynek można było również oddać krew odwiedzając mobilny ambulans krwiodawstwa. Chętnie oglądano wystawę maszyn rolniczych oraz odwiedzano stoisko przygotowane przez myśliwych Koła Łowieckiego Kamera. Dzieciaki szalały w wesołym miasteczku, nieco starsi odwiedzali strzelnicę militarną.