Czwartek28.03.24
Imieniny:Anieli, Sykstusa, Jana
Biuletyn Informacji Publicznej



Obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej i Bitwy pod Mławą

81 lat temu, od bombardowania Wielunia i ataku pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową na Westerplatte rozpoczęła się II wojna światowa.

Uroczyste obchody tej rocznicy zorganizowali pod Mauzoleum Żołnierzy Września w Uniszkach Zawadzkich  wspólnie Wójta Gminy Wieczfnia Kościelna i Burmistrza Miasta Mławy.

Obowiązek pamiętania o wydarzeniach września 1939 roku, w szczególności o żołnierzach tu pozostających apelował w swoim przemówieniu Burmistrz Miasta Mława Sławomir Kowalewski. Troska nad tym miejscem, wyjątkowym, szczególnym dla nas miejscem, jest bardzo ważna – podkreślał, dziękując za podejmowane w tym zakresie działania obecnemu i byłemu wójtom oraz mieszkańcom gminy Wieczfnia Kościelna. – Mamy obowiązek pamiętać o tych wydarzeniach. Ale szczególnie o tych ludziach: żołnierzach polskich, którzy tu pozostali – zwracał się do zebranych burmistrz. Przywołał cenną pracę badawczą nieżyjącego już prof. Ryszarda Juszkiewicza, która ocaleniu tej pamięci służyła. Mówił także o ogromnym dramacie ludności cywilnej ginącej w latach wojny i podkreślał wagę działań na rzecz pielęgnowania pokoju, począwszy od najbliższego otoczenia każdego z nas. – Róbmy wszystko na rzecz tego, żeby to się nigdy nie powtórzyło – apelował Sławomir Kowalewski. Służył temu m.in. podpisany w zeszłym roku przez przedstawicieli miast partnerskich Mławy Manifest Pokoju. – Za pokój w kraju, za pokój w Europie i na świecie odpowiada każdy z nas. Tylko niekochani nienawidzą i prowadzą do konfliktów. Obojętność prowadzi do wojny. Jeśli dziś będziemy tolerować małe zło, jutro damy przyzwolenie na większe, a to w konsekwencji doprowadzi do wojny – przestrzegał burmistrz.

Wójt Gminy Wieczfnia Kościelna Mariusz Gębala wspominał lata swojego dzieciństwa, kiedy to w szkołach podstawowych nie mówiło się wiele o wybuchu II wojny światowej. Uczono przede wszystkim o ataku na Westerplatte z pancernika Schleswig-Holstein, dopiero z czasem pojawiły się informacje o ataku bombowców niemieckich na Wieluń. – Ale my, ludność północnego Mazowsza, mamy własne Westerplatte, mamy własny Wieluń – wskazywał wójt, nawiązując już do samej Bitwy pod Mławą. Przywołał pamięć żołnierzy, którzy tutaj zginęli. – Apeluję do państwa, odwiedzajcie to miejsce, nie tylko przy takiej okazji jak dzisiaj, ale i w różnych innych sytuacjach. Uważam, że ono na to zasługuje – zwracał się do zebranych.

Głos zabrali obecni na uroczystości parlamentarzyści – Poseł na Sejm RP Anna Cicholska i Arkadiusz Iwaniak. Tutaj rozpoczęła się walka o to, w jakiej Polsce później będziemy żyli – mówił Poseł na Sejm RP Arkadiusz Iwaniak. Jak zaznaczał, powinniśmy być dumni z ludzi, którzy tutaj w obronie Ojczyzny poświęcili to, co mieli najcenniejsze – własne życie. – Byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Polsce. W Polsce, w której nie powinno być podziałów, nie powinno być walki. W Polsce, która powinna być dla wszystkich taka sama, równa, tolerancyjna – podkreślał parlamentarzysta. Dziękował organizatorom wtorkowych obchodów za pielęgnowanie pamięci o historii naszego kraju i jego bohaterach.

Modlitwę w intencji poległych poprowadził Dziekan Dekanatu Mławskiego Wschodniego ks. kan. Sławomir Krasiński. Następnie został odtworzony utwór „Śpij kolego”. Uroczystość w Uniszkach Zawadzkich zakończono złożeniem przez obecne delegacje kwiatów i zapalonych zniczy przy Mauzoleum Żołnierzy Września. Obchody uświetniły swoją obecnością poczty sztandarowe Miasta Mława, Powiatowego Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Mławie oraz Szkoły Podstawowej im. 49 Pułku Piechoty w Szydłowie.

Źródło: Krzysztof Napierski / UMM