Sobota27.07.24
Imieniny:Lilii, Julii, Natalii
Biuletyn Informacji Publicznej



Zielone Gry

ZIELONE GRY to najnowszy projekt, którego uczestnikiem została Gminna Biblioteka Publiczna w Wieczfni Kościelnej. Już niebawem zapraszamy na pierwsze rozgrywki.

Udział w projekcie zgłaszały biblioteki i organizacje pozarządowe. Jest to projekt edukacyjno-ekologiczny. Edukacja odbywa się w nim w bardzo atrakcyjny sposób: za pomocą gier planszowych – Ropa z Catanu oraz internetowej – Gra z klimatem 2.0. Założeniem Zielonych Gier jest zwiększenie wiedzy młodych ludzi na temat bioróżnorodności, zmian klimatu oraz ekonomicznej wartości ekosystemów.

Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenie Centrum Rozwiązań Systemowych w partnerstwie z Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacją Ekorozwoju w ramach programu PL02 Ochrona bioróżnorodności i ekosystemów, finansowanego z Funduszy EOG.
                                                                                            GRA Z KLIMATEM 2.0
Gra z Klimatem 2.0 to wieloosobowa gra internetowa, wymagająca komunikacji między graczami. Uczestnicy otrzymują w użytkowanie zalesioną wyspę, na której mogą prowadzić różnorodną działalność. Każde działanie przynosi określone skutki: indywidualne i społeczne; ekonomiczne i przyrodnicze. Mieszkańcy się bogacą, ale coraz częściej wyspę nawiedzają huragany, a część gruntów bezpowrotnie zalewa woda. Już po pierwszych rundach gry okazuje się, że użytkownicy muszą się wspólnie zatroszczyć się o dalszy los wyspy. Czy dojdą do porozumienia? Czy wszyscy będą przestrzegać tego, co ustalili? A może ktoś skorzysta z okazji do szybkiego wzbogacenia, nie bacząc na przyszłość wyspy i sąsiadów?
                                                                                             ROPA Z CATANU
Ilość ropy jest ograniczona, a jej użytkowanie wiąże się z określonymi konsekwencjami: produkcją zanieczyszczeń i emisją gazów cieplarnianych prowadzących do zmian klimatu. Dla mieszkańców wyspy pojawiają się nowe wyzwanie. Czy stwierdzą, że dla wspólnego dobra warto ograniczyć zużycie ropy? Czy wybiorą pościg za zwycięstwem, który niesie ze sobą ryzyko zrujnowania wyspy?